תיאור מקרה 25.06.2020

תיאור מקרה: זיהום ב-COVID-19 כתמה פסיכוטית חדשה

מגיפת ה-COVID-19 הנוכחית הגיעה במהירות לדלוזיות והלוצינציות של חולים עם הפרעות פסיכיאטריות. מקרה לדוגמה מספרד

חולים עם הפרעות פסיכיאטריות מסוימות נוטים לשלב בנרטיבים הפסיכוטיים באופן מהיר נושאים אקטואליים פופולריים. לפיכך, מגיפת ה-COVID-19 הנוכחית של נגיף הקורונה הגיעה במהירות לדלוזיות והלוצינציות של חולים עם הפרעות פסיכיאטריות.

בתיאור מקרה זה מתואר המקרה הקליני של אישה ספרדית הסובלת מהפרעה דו קוטבית שכללה זיהום בנגיף בנושאי הדלוזיות שלה במהירות רבה יותר ממהירות הגעת הנגיף לספרד.

מ' היא אישה בת 41 שאושפזה במתקן האשפוז הפסיכיאטרי בבית החולים Fundación Jiménez Díaz במדריד, ספרד, ואובחנה כחולה בהפרעה דו קוטבית ב-2010. היא נתנה את הסכמתה לדווח על המקרה שלה.

באשפוז קודם, בשנת 2011, היא הציגה אשליות מגלומניות עם התייחסויות מיניות. לאחר מכן היא היתה יציבה במשך שמונה שנים. שבועיים לפני הקבלה, בתאריך 21.02.2020, היא הפסיקה את הטיפול התרופתי וסבלה מהידרדרות לאפיזודה מאנית עם סימפטומים פסיכוטיים.

מ' התייצגה באשפוזה הנוכחי עם אי שקט ומצבי רוח דיספוריים, דיבור מואץ ומשיקני ונטייה לריפיון אסוציאטיבי. בנוסף התייצגה עם התנהגות מינית ומגע בלתי הולמים. מחשבות שווא והזיות הופיעו בהדרגה.

בתחילה התכנים ההזיתיים והארוטומניים שהעלתה היו בקנה אחד עם מצב הרוח המרומם וההפרעה המינית, ולאחר מכן מחשבות שווא אלו התמקדו בהתפרצות הנגיף. היא הסבירה באימה שיש לה תחושה של אובדן קשר למציאות והבחינה שהעולם השתנה סביבה, אנשים נראו שונים, מתנהגים באופן מוזר. בסופו של דבר, היא הבינה שהאנשים שפעלו אחרת הם למעשה זומבים, נגועים בנגיף הקורונה. מ' חשבה שהעולם פונה לאפוקליפסה של זומבים שכן מה שהנגיף עושה זה להפוך אנשים נגועים לזומבים.

יש לציין כי נכון לעת תחילת המצב הפסיכוטי החריף, לא היו למ' תסמינים נשימתיים, לא היה לה חום או כל סימפטום אחר העשוי להצביע על זיהום בנגיף הקורונה.

מקור: 

Ovejero, S., Baca-García, E., & Barrigón, M. L. (2020). Coronovirus infection as a novel delusional topic. Schizophrenia research, S0920-9964(20)30261-9. Advance online publication. https://doi.org/10.1016/j.schres.2020.05.009

נושאים קשורים:  Covid-19,  פסיכוזה,  הפרעה דו קוטבית,  מחקרים,  תיאור מקרה,  נגיף הקורונה
תגובות