מלנומה 09.11.2020

האם טיפול אימונולוגי מפחית את שכיחות הגרורות במוח במלנומה מתקדמת?

מחקר עוקבה הראה שבמלנומות מתקדמות ללא גרורות מוחיות ראשוניות, למעכב PD-1 יש אפקט מגן המונע את הופעתן

אצל חולים עם מלנומה גרורתית, גרורות במוח הן סיבוך שכיח וחמור שעלול להוביל למוות. אימונותרפיה וטיפולים ממוקדים משפרים משמעותית את הישרדות ללא התקדמות במחלה ואת ההישרדות הכוללת אצל חולי מלנומה מתקדמת. חולים עם גרורות במערכת במערכת העצבים המרכזית (CNS) לעתים קרובות אינם נכללים במחקרים שכן הפרוגנוזה שלהם גרועה.

חוקרים מצרפת בדקו את ההשערה שטיפול אימונולוגי עשוי להפחית את שכיחות הגרורות במוח באמצעות במחקר עוקבה דו-מרכזי רטרוספקטיבי.

במחקר נבדקו הנתונים של 293 מטופלים שטופלו במלנומה גרורתית בין מאי 2014 לאוקטובר 2017 (91 בלימוז' ו-202 בטולוז). חולים שכבר אובחנו עם גרורות מוחיות לא נכללו במחקר. החולים הופרדו לשתי קבוצות על פי קו הטיפול הראשון: אימונותרפיה (מעכב נקודת בקרה) לעומת טיפולים אחרים, ואנטי PD-1 לעומת טיפולים אחרים. נקודת הקצה העיקרית היתה שכיחות מצטברת של גרורות במוח ונקודות קצה משניות היו שרידות כוללת ושרידות ללא התקדמות במחלה.

לאחר 12 חודשים, השכיחות המצטברת של גרורות במוח היתה 13.78% בקבוצה שקיבלה טיפול מעכב נקודת בקרה ו-27.26% בקבוצת הטיפולים האחרים. בקבוצה השנייה, השכיחות המצטברת של גרורות במוח היתה 9.49% בקבוצת האנטי PD-1 לעומת 0.11%.

בניתוח רב משתני (מודל עם 277 מטופלים), אנטי PD-1 הפחית את הסיכון לגרורות במוח בכמעט 70%. מסקנת המחקר היא שבמלנומות מתקדמות ללא גרורות מוחיות  ראשוניות למעכב PD-1 יש אפקט מגן המונע את הופעתן.

מקור:

Marcaillou M, Linder C, Chaltiel L, Sibaud V, Pagès C, Modesto A, Chira C, Dalmasso C, Boulinguez S, Bedane C, Meyer N. PD-1 inhibitors might limit the development of brain metastases in patients with advanced melanoma. Melanoma Res. 2020 Dec;30(6):580-589.

נושאים קשורים:  מנלומה גרורתית,  מחקרים,  מעכב PD-1
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות