נגיף הקורונה 31.08.2021

כיצד הקורונה מביאה לפגיעה נוירולוגית?

חוקרים בחנו את התגובה של המערכת החיסונית במוחותיהם של חולי קורונה שסבלו מתסמינים נוירולוגיים ואפיינו את המעורבות של מערכת החיסון המולדת והנרכשת בתהליך הדלקתי

תאים במוח (הדמיית אילוסטרציה)

מחלת הקורונה (COVID-19) עלולה לבוא לידי ביטוי בין השאר בתסמינים נוירולוגיים חמורים. עם זאת, המנגנונים הפתופיזיולוגיים העומדים בבסיס התופעה אינם ברורים כל צרכם.

במחקר שפורסם בכתב העת Immunity בחנו החוקרים את גזע המוח ופקעת ההרחה (olfactory bulb) של חולי קורונה שנפטרו. החוקרים השתמשו ב-imaging mass cytometry על מנת לאפיין את התגובה החיסונית המקומית ברמה מרחבית, רב-ממדית, של תאים בודדים. לאחר מכן, הושוותה המפה החיסונית שנבנתה לזו של חולי אי ספיקה נשימתית שלא על ידי קורונה, חולי טרשת נפוצה ומטופלים ששימשו כביקורת.

החוקרים מצאו פעילות משמעותית של מערכת החיסון במערכת העצבים המרכזית, כולל נוירופתולוגיות מובהקות (אסטרוציטוזיס, נזק אקסונלי ודליפה במחסום הדם-מוח) וזיהו אנטיגן נגיפי בתאים מהמדור הווסקולרי שהיו חיוביים לקולטני ACE2.

בנוסף, בקשריות של תאי מיקרוגליה ובתאים מהמדור הפריווסקולרי זוהו נישות מיקרואנטומיות-חיסוניות ספציפיות לקורונה, בהן התקיימו אינטראקציות תאיות ספציפיות, ושהיו עתירות תאי T פעילים מסוג CD8+.

כמו כן, נמצאו שינויים באינטראקציות המוחיות של תאי T ותאי מיקרוגליה שהיו מקושרים למדדים קליניים שהצביעו על קיומן של דלקת מערכתית והפרעה המוסטאטית.

לסיכום, במחקר זה זוהתה דלקת עצבית עמוקה, בה לקחו חלק תאים ממערכת החיסון המולדת והנרכשת כאחת, שקיימה מתאם עם קיומה של נוירופתולוגיה על רקע מחלת הקורונה. זיהוי זה עשוי לאפשר את היישום של אסטרטגיות טיפוליות חדשות.

מקור:

Schwabenland, M et al. Immunity. 2021 Jun 9;54(7):1594–1610.e11. doi: 10.1016/j.immuni.2021.06.002.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קורונה,  דלקת,  נוירופתולוגיה,  מיקרוגליה,  נגיף הקורונה,  Covid-19
תגובות