דלקת חוליות מקשחת 16.11.2021

האם חולי דלקת חוליות מקשחת סובלים מפגיעה באיכות החיים המינית?

במהלך מעקב של 5 שנים לא נצפתה פגיעה באיכות החיים בקרב חולי דלקת חוליות מקשחת אקסיאלית על אף עלייה בתחלואה הנלווית, אולי על רקע העלייה בשיעור השימוש ב- bDMARs

מחקר שפורסם בכתב העת Rheumatology נערך במטרה לבחון את תפיסת המטופל על אודות איכות החיים המינית (SQOL), פן משמעותי של איכות החיים, בקרב גברים ונשים הסובלים מדלקת חוליות מקשחת אקסיאלית (axSpA) לאחר תקופת מעקב של 5 שנים.

החוקרים אספו בתחילת המחקר ולאחר 5 שנות מעקב נתונים מקשת רחבה של תחומים, וביניהם נתונים דמוגרפיים, ונתונים הקשורים למחלה, לטיפול ולאיכות החיים המינית. לצורך הערכת ה-SQOL עשו החוקרים שימוש בשאלון SQOL-Female (SQOL-F), ולצורך ניתוח סטטיסטי נערכו בדיקות מקנמר, בדיקות t מזווגות וניתוחי רגרסיה מרובים.

245 חולי axSpA שהיו מטופלים בסמגרת של מרפאות חוץ נכללו במחקר, מתוכם 168 גברים ו-77 נשים. החולים היו בגיל ממוצע של 46 שנים, עם משך מחלה ממוצע של 11.9 שנים בזמן תחילת המחקר.

בהשוואה לתחילת המחקר, החולים היו בעלי רמת CRP נמוכה יותר, ציונים נמוכים יותר במדדי ה-lower Maastricht Ankylosing Spondylitis Enthesitis Scores וה-BASFI, שיעור עישון נמוך יותר, ושיעור גבוה משמעותית של חולים שטופלו באמצעות תכשיר DMARD ביולוגי לאורך 5 שנות המעקב.

למרות עלייה משמעותית בשיעור המחלות נלוות, כולל מחלות לב וכלי דם, מחלות אנדוקריניות ומחלות של מערכת העיכול, לא נצפה שינוי בתפיסת החולים את איכות החיים המינית ממועד תחילת המחקר.

עם זאת, בקרב מטופלים שהתאמנו במשך פחות משעה בשבוע בתחילת המחקר (P = 0.048), ובקרב מטופלים מעל גיל 65 נצפתה ירידה ב-SQOL לאחר 5 שנות מעקב.

לסיכום, בקרב חולי דלקת חוליות מקשחת שהשתתפו במחקר לא נצפו שינויים בעלי מובהקות סטטיסטית באיכות החיים המינית במשך 5 שנים, על אף עלייה משמעותית בתחלואה הנלווית. תסמיני המחלה הכוללים פחתו, מה שמעיד על שליטה טובה יותר במחלות. שימוש מוגבר בתרופות ביולוגיות במעקב של חמש שנים עשוי לתרום לתוצאה חיובית זו.

מקור: 

Berg, KH et al. Rheumatology (Oxford). 2021 Sep 1;60(9):4112-4120. doi: 10.1093/rheumatology/keaa887

נושאים קשורים:  דלקת חוליות מקשחת,  איכות חיים מינית,  תחלואה נלווית,  טיפול ביולוגי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו