מיאטוטומיה 17.11.2021

מיאטוטומיה והשפעתה על אי נקיטת שתן בילדות עם זרם השתנה מוטה

במחקר זה נמצא כי על אף שתיקון פתח צינור השופכה היה הליך מוצלח לנרמול כיוון זרם השתן, פחות מחצי מהילדות הגיעו לתוצאה של שליטה על מתן שתן

ילדות עם זרם השתנה מוטה לפנים (ADUS) נוטות להרטיב את מושב האסלה וישבנן בזמן ההתרוקנות. סטיית הזרם הזו עלולה להוביל למניעת השגה של פוזיציית השתנה אידאלית אשר יכולה לגרום להפרעת השתנה פונקציונלית.

על אף שתיקון כירורגי של זרם השתן באמצעות מיאטוטומיה מהווה חלק מהטיפול הסטנדרטי אצל ילדות עם ADUS ותסמינים של מערכת השתן הנמוכה (LUTS) במרכז אליו משתייכים החוקרים, לא קיים מידע רב הנוגע להשפעה של פרוצדורה זו על אי נקיטת שתן במהלך היום (DUI).

מטרת המחקר היתה להעריך את ההשפעה של תיקון פתח השופכה על אי נקיטת שתן אצל ילדות עם ADUS ו-DUI ולזהות מנבאים להצלחת טיפול. החוקרים ערכו מחקר רטרוספקטיבי אשר כלל ילדות עם ADUS ו-DUI אשר עברו תיקון פתח שופכה המכוון לאחור בין השנים 2015 ל-2018 (n=274). התוצא העיקרי שנמדד היה נקיטת שתן, על סמך קריטריונים של International Children’s Continence Society, אשר תואר כאחוז הילדות אשר שלטו על מתן שתן במעקב לאחר הניתוח (תגובה מלאה).

תוצאות המחקר הראו כי אצל 93% מהילדות, כיוון ההשתנה לא נטה יותר לפנים. 29% (n=79) מהילדות היו ללא אי נקיטת שתן בזמן המעקב. החוקרים לא מצאו גורם מנבא מובהק שהיה קשור לתוצא של שליטה על מתן שתן.

החוקרים כתבו כי על אף שתיקון פתח צינור השופכה הינו הליך מוצלח לנרמול כיוון זרם השתן, פחות מחצי מהילדות הגיעו לתוצאה של שליטה על מתן שתן. כמו כן, החוקרים לא הצליחו לקבוע אילו ילדות ירוויחו מהפרוצדורה מבחינת הגעה לשליטה על מתן שתן.

החוקרים סיכמו כי מתוך 274 ילדות עם ADUS ו-DUI,י29% הרוויחו ממיאטוטומיה. על פי החוקרים, לא נמצא אינדיקטור מוצלח באשר ליכולת הריפוי של הניתוח בהקשר של אי נקיטת שתן.

מקור:

Frank-Jan van Geen et. al (2021) Journal of Pediatric Urology DOI: https://doi.org/10.1016/j.jpurol.2021.08.022

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי נקיטת שתן,  מיאטוטומיה,  כיוון זרם שתן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו