התאבדות 22.11.2021

מגמות התאבדות באמצעות מנת יתר של תרופות

האפידמיולוגיה של נסיונות התאבדות והתאבדויות באמצעות מנת יתר של תרופות בפרובינציית פארס

התאבדות (אילוסטרציה)
התאבדות (אילוסטרציה)

מגמות נסיונות ההתאבדות באמצעות מנת יתר של תרופות הציגו עלייה בשנים האחרונות. המחקר הנוכחי בוצע על מנת לחקור את האפידמיולוגיה של נסיונות התאבדות והתאבדויות באמצעות מנת יתר של תרופות בפרובינציית פארס בין 2011 ו-2019.

מחקר חתך זה כלל 40,334 מקרים של נסיונות התאבדות באמצעות מנת יתר של תרופות. ראשית, חישבו החוקרים את שיעור התמותה הגולמי ושיעור התמותה המתוקנן לפי גיל. לאחר מכן, באמצעות מבחן כי בריבוע חישבו החוקרים את מגמות שיעורי נסיונות ההתאבדות ומקרי ההתאבדות, וכן בחנו את ההבדלים בין משתנים איכותיים ותוצאים. לבסוף, בנו החוקרים מודל רגרסיה לוגיסטית על מנת לזהות גורמים הקשורים לתוצאי התאבדות.

תוצאות המחקר הדגימו כי הגיל הממוצע של משתתפי המחקר עמד על 26.66 ± 11.03. שיעור נסיונות ההתאבדות הגבוה ביותר באמצעות מנת יתר של תרופות נצפה בין גילאי 15-24. כמו כן, שיעור מקרי ההתאבדות באמצעות מנת יתר של תרופות עמד על 1.22% בקרב אוכלוסיית המחקר.

עוד נמצא כי הסיכוי להשלים ניסיון התאבדות היה גבוה פי 2.7 בקרב גברים בהשוואה לנשים ופי 2.7 בקרב אנשים עם מקרה התאבדות נוסף במשפחה. בנוסף נמצא סיכון גבוה פי 1.7 בקרב אנשים עם היסטוריה הקשורה להתאבדות.

תוצאות המחקר יכולות לסייע לקובעי מדיניות בריאות למנוע באופן יעיל נסיונות התאבדות חוזרים. ניתן לעשות זאת באמצעות יצירה של שיטות יעילות לזיהוי מטופלים פוטנציאלים בזמן ולספק התערבות הולמת בקרב מטופלים בסיכון גבוה עם רקע של התאבדות.

מקור:

Azarbakhsh H. et al. Archives of Medical Research (2021). https://doi.org/10.1016/j.arcmed.2021.10.006

נושאים קשורים:  התאבדות,  מנת יתר של תרופות,  מגמה,  גורם סיכון,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו